Сонячна електростанція - це фотоелектрична модульна станція, що складається з фотомодулів, інвертора та комутаційного обладнання. Панелі виробляють електрику, перетворюючи сонячне світло на постійний струм. Завдання інвертора полягає в перетворенні постійного струму на змінний, який надходить у загальну електромережу.

Мати свою власну сонячну електростанцію стало зараз престижно, вигідно і далекоглядно по відношенню до майбутнього. Ця, свого роду, інвестиція в завтрашній день, дає незалежність від централізованої електроенергії, з її постійними подорожчаннями і відключеннями. Крім цього, ця екологічно чиста енергія, яка крім забезпечення електрикою свого будинку, здатна заробляти гроші.

Яку СЕС вибрати для приватного будинку?

Існують автономні, мережеві та гібридні сонячні електростанції. Різниця в цих станціях лише в тому, що одні можуть накопичувати електрику в акумуляторних батареях, інші можуть передавати електроенергію в мережу і заробляти на «Зеленому тарифі».

СЕС перетворює сонячну енергію в електричну з подальшим застосуванням. Такі станції незамінні особливо в місцях, куди складно провести електрику, де часто погодні умови викликають аварійні ситуації з обривом електромереж.

Автономна станція розрахована на повне забезпечення електрикою приватного будинку і накопичення надлишками акумуляторної батареї, яка буде працювати в той час, коли не буде вироблятися сонячна енергія (вночі або в похмуру погоду).

Мережеві електростанції розраховані тільки на вироблення електроенергії, яка безпосередньо перетворюється із сонячного світла. У них немає акумуляторних батарей, які б накопичували надлишки електрики. Уся електроенергія, яка не живить домашні електроприлади, надходить одразу в електромережу. Там вона продається за програмою «Зелений тариф».

Гібридна станція працює у двох режимах. Вона може легко перемикатися з одного режиму в інший. То яку ж станцію обрати для приватного будинку? Усе залежить від бюджету. Якщо немає потреби в резервному накопиченні електроенергії, то цілком підійде і мережева станція. Тільки треба спочатку дізнатися всі документальні тонкощі й обговорити з обленерго всі нюанси договору, щоб потім не виникли непередбачені труднощі.

Де найкраще встановити СЕС у приватному будинку?

Найпоширеніше місце для встановлення фотомодулів станції - це дах. Тому що там найбільше світла, немає тіні. Так само монтаж на даху обійдеться дешевше. Але можна побудувати і наземну металеву конструкцію у вигляді навісу, але це обійдеться дорожче. І там, і там буде максимально надходити сонячне світло. Треба враховувати багато чинників при вирішенні розташування СЕС. Яка погода і скільки опадів випадає у вашій місцевості протягом року, в якому напрямку розташовується будинок, наскільки стійкий дах і який у нього кут нахилу, що розташоване поблизу і може затінювати станцію? Це тільки основні питання, на які треба дати відповідь, щоб станція максимально ефективно працювала. Завжди в пріоритеті південний бік і відхилення в 15 градусів на південний схід і південний захід. Тож більше тут залежить від особистих запитів і можливостей.

Яка потужність має бути у СЕС?

Сонячні електростанції, які працюють за «Зеленим тарифом», повинні відштовхуватися від відповідності розмірам фінансування і наявності площ. По суті вибір потужності СЕС - це ваші можливості у вигляді площ для розміщення сонячних панелей і фінансових ресурсів. Спочатку, якщо ви розраховуєте продавати електроенергію в мережу, перевірте кількість електроенергії, виділеної домоволодінню. Бо Обленерго може виділити вам потужність 3 кВт, а ви хочете встановити станцію потужністю 10 кВт. Тоді готуйтеся до того, що вам доведеться заплатити за 10 кВт у зв'язку з переходом з однофазного підключення на трифазне. Потім треба буде з купою документів розбиратися з обленерго, щоб цього уникнути довідайтеся все заздалегідь або зверніться до фахівців, які займаються подібними справами.

Сонячна електростанція - це інвестиція в майбутнє. Не тільки щодо окремих будинків, окремих людей, а всієї енергосистеми України. Майбутнє за маленькими господарствами, які виробляють енергію для себе та своїх співгромадян.