У юридичній професії часто виникають проблеми морального характеру, адже працювати доводиться з людьми, оперуючи такими поняттями, як права, обов’язки та інтереси, мотиви, дії та наміри. Захищаючи права клієнта, який потрапив у скрутне становище, адвокат завжди перебуває у складних відносинах із судами, правоохоронними та державними органами, державними та громадськими організаціями, іншими громадянами, та навіть зі своєю совістю. Щоб самому не порушити закон та не нашкодити клієнту, адвокату потрібно зберігати певний баланс, для чого й вигадані «Правила адвокатської етики».

Правил адвокатської етики дотримуються не лише адвокати, а й всі професійні юристи, послуги яких доступні на порталі https://advokat-narodu.com/. Але пересічному громадянину не завадить знати головні принципи етичної поведінки адвоката, щоб розбиратися в тому, чого можна очікувати від свого захисника, а чого ні.

У чому полягають головні етичні правила професійної поведінки адвоката?

Адвокатська етика – це зовсім не абстрактне та оціночне поняття. Вона має нормативне оформлення та є обов’язковою для керівництва під час надання правової допомоги клієнту. Головними принципами професійної адвокатської діяльності є:

  • Незалежність адвоката. Варто поміркувати, як пов’язана незалежність з членством адвоката в адвокатурі;
  • Законність – адвокат в інтересах свого клієнта може діяти лише в межах закону, и не може надавати йому поради, спрямовані на полегшення скоєння ним правопорушень;
  • Пріоритет інтересів клієнта над власними інтересами, інтересами інших осіб та будь-якими міркуваннями. Це означає, що адвокат не може перешкоджати у реалізації волі клієнта, якщо вона пов’язана з законними діями;
  • Неприпустимість конфлікту інтересів: адвокат має відмовитись від надання допомоги клієнту, якщо така стає у суперечку з інтересами адвоката, або осіб, яких цей саме адвокат підтримував раніше чи зараз. Клієнт теж має розуміти, що не варто звертатися до адвоката, який колись успішно (саме це і є спокусою) захистив його ж опонента. Краще знайти іншого спеціаліста, наприклад за посиланням https://advokat-narodu.com/lawyers/mykolaiv. Втім, неприпустимість конфлікту інтересів не виключає здійснення адвокатом посередницької функції між клієнтом та його опонентом – такі повноваження детально прописуються.
  • Конфіденційність. Відомості про клієнта, що стали звісні адвокату, складають адвокатську таємницю і не можуть розголошуватися навіть у межах кримінального провадження. Розголошення дозволяється лише з письмового дозволу клієнта;
  • Компетентність та добросовісність. Адвокат має право давати допомогу лише по тих напрямках, у яких він є обізнаним. Наприклад, адвокат у сімейних справах не зможе допомогти клієнту, який потребує захисту у трудовому спорі, якщо останній не є компетенцією адвоката. Щоб обрати спеціалізованого захисника, варто спочатку скористуватися юридичними консультаціями онлайн, за результатами яких ви знайдете компетентного спеціаліста;
  • Повага до адвокатської професії. Для клієнта це правило ні про що не каже, втім, між собою у адвокатів існує принаймні зовнішньо чемне ставлення. Все ж таки вони є членами однієї громадської організації – адвокатури, у нутрі якої не повинно виникати конфліктів.

Ми назвали найголовніші правила адвокатської етики, які мають ретельне деонтологічне роз’яснення. Якщо у вас складається враження, що ваш адвокат їх порушує, ви маєте повне право відмовитись від його послуг у будь-який момент. Також у вас є право скаржитися у вищу дисциплінарно-кваліфікаційну комісію адвокатури на порушення захисником правил адвокатської етики.